Menu

Wydłuż żywotność swojej pralki – zasady eksploatacji

Pralka jest urządzeniem AGD, które jest niezbędne w każdym domu. Co zrobić, aby służyła nam przez wiele lat, po zakończeniu gwarancji? Jak dbać o pralkę i jak czyścić pralkę? Przedstawiamy podstawowe zasady eksploatacji.

Dbając o pralkę nie tylko wydłużamy jej żywotność, ale także poprawiamy jakość prania naszych ubrań. Co szkodzi Twojej pralce?

Najczęstsze awarie pralki to:

  • uszkodzony bęben,
  • uszkodzona grzałka,
  • zepsuty programator,
  • uszkodzona pompka.

Nie oznaczają one całkowitego zaprzestania pracy pralki. Mogą one powodować np. nieodpompowanie wody podczas wirowania, głośną pracę pralki, zatrzymanie pracy, niedziałanie poszczególnych opcji/ programów, niewłaściwe działanie, zalanie łazienki wodą i wiele innych niedogodności.
Zazwyczaj sami doprowadzamy do tego, że pralka zaczyna nam szwankować. Najczęstszym błędem wielu z nas jest przepełnianie bębna pralki zbyt dużą ilością ubrań. Przeładowanie może uszkodzić bęben. Ponadto, ubrania będą źle się prały ze względu na małą ilość wody w bębnie, a nawet będą nieładnie pachnieć. Obciążona w ten sposób pralka sprawia, że ubrania będą wyglądały na niedoprane. Podczas przeciążenia bębna wykorzystujemy zbyt dużą ilość energii.
Między jednym, a drugim praniem należy odczekać pewną ilość czasu np. dwadzieścia minut (pralka może w tym czasie “odpocząć”). Częste pranie sprawia, że pralka pracuje na najwyższych obrotach. Pranie po praniu może doprowadzić do przegrzania się styków. Przed włożeniem ubrań do bębna należy sprawdzić dokładnie wszystkie kieszenie. Różne małe przedmioty, np. monety, śrubki, chusteczki i wiele innych – mogą zablokować filtr i uszkodzić pralkę. Niezależnym od nas czynnikiem, który źle wpływa na pralkę jest twarda woda. Powoduje ona osadzanie się kamienia, który może uszkodzić węża, grzałkę, a nawet bęben. Co więcej, w składzie twardej wody znajduje się magnez i wapń, a te obniżają działanie środków piorących.

Jak dbać o pralkę?

O pralkę należy dbać od samego początku, a nie dopiero wtedy, gdy coś się z nią dzieje niedobrego. Przed podłączeniem należy ją odpowiednio ustawić na podłodze. Właściwie wypoziomowana nie będzie “wędrować” po łazience i mniej będzie hałasować. Należy także sprawdzić, czy urządzenie nie opiera się o jakąkolwiek ścianę albo mebel. Najważniejszym jest nieprzeładowywanie bębna pralki. W tym przypadku należy sięgnąć do instrukcji producenta (bęben mieści zazwyczaj 5kg, 6kg, 7kg). Przed praniem należy przejrzeć dokładnie każde ubranie i sprawdzić zawartość kieszeni. Pozapinaj wszystkie guziki, pozasuwaj zamki.

Jak czyścić pralkę?

Czyszczenie dotyczy nie tylko zewnętrznej powłoki, ale także tego, co pralka ma w środku. Po zakończeniu prania proszek nie może zalegać w dozownikach, ponieważ może on zapchać przepływ. Co kilka prań należy sprawdzić filtr pompy i oczyścić go np. z włosów i kawałków tkanin. Raz na jakiś czas należy ustawić puste pranie z dodatkiem stosownego detergentu (najlepiej, co około dwadzieścia prań, ustawiając wysoką temperaturę od 60 do 90 stopni Celsjusza). Jeśli nie posiadasz odpowiedniego do tego detergentu, możesz go zastąpić zwykłą sodą oczyszczoną, kwaskiem cytrynowym oraz octem spirytusowym. Usunie on nieprzyjemny zapach i pozbędzie się zalegającego brudu wewnątrz. Jeśli chodzi o twardość wody, to można zastosować odpowiedni filtr, który ma za zadanie zmiękczenie jej. Proste filtry to plastikowe opakowania, w których montowany jest wymienny wkład. Filtr montowany jest na rurze hydraulicznej z zimną wodą. Zmiękcza wodę za pomocą neutralizacji jonów wapnia i jonów magnezu. Jeżeli nie posiadasz filtra, możesz zakupić produkty, które zmiękczają wodę. W celu sprawdzenia twardości wody, możesz kupić prosty test dostępny w marketach budowlanych.

Po zakończeniu prania należy oczyścić dokładnie drzwi od pralki, uchylić je i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Nie wolno po praniu zamykać drzwi, ponieważ wnętrze jest wilgotne (bęben i uszczelki). Zamknięta wilgoć będzie powodowała brzydki zapach, a nawet może spowodować pojawienie się pleśni.
Zewnętrzną część pralki należy wyczyścić nawilżoną tkaniną. Raczej, odradza się stosowania silnych detergentów w tej części, ponieważ mogą one spowodować niepożądane plamy i zacieki na obudowie. Jak czyścić pralkę domowymi sposobami? Czyszczenie pralki przedłuży jej działanie. Ponadto, usunie nieprzyjemny zapach, brud, kamień, wilgoć oraz grzyb. Można w tym celu kupić gotowe detergenty przeznaczone do czyszczenia pralek. Niezawodne są także stare, domowe sposoby przy użyciu sody oczyszczonej, octu, wybielacza i kwasku cytrynowego. Wspomniano już, że dobrym sposobem jest użycie sody oczyszczonej. Sposób ten jest najpopularniejszy wśród polskich gospodyń domowych. Należy wsypać ¾ pojemnika na proszek i włączyć program w najwyższej temperaturze. Soda oczyszczona odświeży zapach w pralce, usunie nieprzyjemny zapach spowodowany wilgocią, grzybem oraz pleśnią. Poniżej przedstawiamy inne domowe sposoby na oczyszczenie wnętrza pralki, które spowodują, że pralka przestanie nieprzyjemnie pachnieć. Jeżeli w pralce zagościł już grzyb – spryskaj go wybielaczem i odczekaj trzydzieści minut. Po tym czasie, dokładnie wytrzyj te miejsca szmatką. Wybielaczem oczyść także dozownik na proszek i płyn do zmiękczania tkanin. Po tych czynnościach, wlej do bębna pralki dwa litry octu spirytusowego (dostępny w sklepach spożywczych) i środek na pozbycie się kamienia w pralkach. Jeżeli nie masz tych produktów możesz je zamienić trzema opakowaniami kwasku cytrynowego i dwoma szklankami octu. Po zamknięciu bębna, należy włączyć pranie w najwyższej temperaturze (najlepiej dziewięćdziesięciu stopni Celsjusza). Pamiętaj, że bęben musi być pusty! Po zakończeniu otwórz drzwi i dokładnie przetrzyj szmatką urządzenie do sucha.

Podsumowując, należy poświęcić trochę czasu przy doborze załadunku ubrań do bębna oraz przy sprzątaniu sprzętu AGD. Należy jednak podkreślić, że jeśli zastosujesz przedstawione powyżej zasady, to przedłużysz żywotność swojej pralki. Zaoszczędzisz także pieniążki związane z ewentualną awarią i naprawieniem jej, a nawet zakupem nowej pralki.

Podziel się