Menu

Przygotuj miejsce na pralkę lub zmywarkę z nami

Zanim dokonasz zakupu upragnionego sprzętu AGD, jakim jest pralka lub zmywarka, przygotuj odpowiednie miejsce. Podpowiadamy, jak i gdzie znaleźć najlepsze miejsce dla tego typu urządzeń i jak przygotować je do instalacji.

Podłączenie zmywarki i pralki nie jest skomplikowane. W większości przypadków miejsce pod zmywarkę i pralkę jest już przygotowane, z doprowadzoną wodą, przygotowanym odpływem z kanalizacji, a w pobliżu jest już przygotowane gniazdko z prądem. Jeśli któregoś z tych elementów nie ma, albo trzeba je przygotować, warto zufać fachowcowi, żeby mieć pewność, że praca jest dobrze wykonana.

Miejsce podłączenia sprzętu AGD

Każdy sprzęt AGD musi mieć swoje miejsce, podyktowane względami funkcjonalnymi. Najlepiej zaplanować je podczas wykonywania instalacji wodno – kanalizacyjnej, podczas budowy lub modernizacji. Wówczas rozprowadzenie rur i przewodów w zaplanowane miejsca nie będzie wiązało się z totalnym bałaganem, a z łatwością będzie można je ukryć za meblami czy pod tynkiem.

Prawidłowo wykonane podłączenie zmywarki lub pralki do instalacji to połowa sukcesu, gwarantującego jej prawidłowe działanie. Najłatwiej zaplanować miejsce dla tego typu sprzętów podczas budowy lub generalnego remontu, ale można również zastosować doraźne rozwiązania.

Podłączenie pralki lub zmywarki do prądu

Najczęściej dziś w sprzedaży spotyka się urządzenia zasilane prądem 230 V, dzięki temu  nie mają specjalnych wymagań dotyczących instalacji elektrycznej, aczkolwiek trzeba zadbać o to, by podłączenie było bezpiecznie, wodoodporne i miało uziemienie. Producenci sprzętu AGD nie zalecają używania do podłączenia sprzętu przedłużaczy i rozgałęziaczy. Gniazdko powinno też znajdować się ponad ujęciem wody w odległości nie mniejszej niż 60 cm od niego.

Podłączenie pralki lub zmywarki do źródła wody

Bez wody nie zmywarka lub pralka nie będzie działała. Wystarczy źródło wody zimnej, ale czasem producenci dopuszczają podłączenie urządzenia do wody ciepłej o temperaturze do 60 stopni Celsjusza, co zmniejsza pobór energii elektrycznej, potrzebnej do uruchomienia grzałek sprzętu i skraca czas potrzebny na wykonanie prania lub zmywania porcji wsadu. Należy mieć tutaj na uwadze, że w takim wypadku może pogorszyć się jakość wykonywanej czynności. Wodę ciepłą i zimną należy podłączyć w sposób umożliwiający ich zmieszanie.

Podłączenie wody wykonuje się za pomocą dostarczanego w komplecie węża, który niestety nie jest zbyt długi. Często oznacza to konieczność zakupu dłuższego lub ustawienie urządzenia bliżej miejsca poboru wody. Zmywarki mogą być wyposażone w elektrozawór, chroniący kuchnię przed zalaniem w przypadku nieszczelności urządzenia. Jego działanie jest uzależnione od prawidłowego podłączenia urządzenia do instalacji. Problematyczne staje się podłączenie węża przedłużającego. Na każdym podłączeniu należy założyć zawór odcinający dopływ wody, co pozwoli ci w razie konieczności odłączyć zmywarkę lub pralkę od instalacji bez zakręcania wody w całym obiegu instalacji.

Podłączenie zmywarki lub pralki do istniejącej instalacji

Podłączyć zmywarkę lub pralkę do istniejącej instalacji wiąże się z zakupem baterii zlewozmywakowej, wyposażonej w zintegrowane przyłącze do zmywarki, z zaworem odcinającym, innym rozwiązaniem jest zakup zaworu przelotowego z bocznym odejściem do podłączenia węża, montowanego między podejściem do wody a baterią ścienna. Rozwiązania nie zaliczają się zbyt estetycznych, a wąż niestety jest bardzo widoczny. Ukryć wąż możesz, stosując baterię sztorcową, gdzie zawór z bocznym odejściem zakłada się między podejściem wody a wężykiem podłączeniowym baterii, znajduje się pod umywalką lub zlewem.

Podłączenie pralki lub zmywarki do kanalizacji

Ostatnim etapem, związanym z przygotowaniem miejsca dla pralki lub zmywarki jest założenie odpływu kanalizacji. Najmniejszym zmartwieniem jest odpływ zakładany w czasie budowy lub generalnego remontu, gdzie wykonuje się pionowe lub poziome odejście o średnicy 4 cm. Wąż odpływowy umieszcza się w rurze odpływowej, z zabezpieczeniem odpływu jest gumowy korek z otworem na wąż lub plastikowe przyłącze kanalizacyjne z króćcem 1 ½ cala do podłączenia węża odpływowego na wcisk. Często też modyfikuje się syfon pod umywalką lub zlewem.

Podziel się