Menu

Czy naprawa pralki się opłaca?

Czy naprawa pralki jest opłacalna? Trudno na to pytanie odpowiedzieć, bo to zależy od tego, co się w pralce zepsuła.

Pralka w domu to sprzęt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania rodziny. Już nikt nie wyobraża sobie prania w ręce, a w naszym kraju nie spotyka się publicznych pralni. Mamy z reguły własny sprzęt. I aby ten sprzęt służył jak najdłużej, trzeba go w odpowiedni sposób serwisować, zwłaszcza, że pralki potrafią odmówić posłuszeństwa wtedy, gdy sterta prania czeka do zrobienia a akurat twój budżet nie przewiduje zakupu nowego sprzętu. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak zawalczyć o nowe życie pralki.

Naprawa pralki to najczęstsze zlecenie w serwisie AGD

Najczęstsze zlecenia w serwisie AGD to naprawa pralki. Minął już jednak czas, gdy były to naprawy niezbyt skomplikowane. Niegdyś pralka była urządzeniem prostym i niezbyt skomplikowanym, dziś technologia poszła do przodu, i pralka stała się gadżetem nafaszerowanym elektroniką. Oczywiście, prawidłowa eksploatacji i właściwy serwis przedłużają życie pralki, ale awarie zdarzały się i zdarzać się będą w najmniej sprzyjających po temu okolicznościach. A dzisiejsza pralka to sprzęt wymagający przyjazdu serwisanta, bez dwóch zdań.

Awaria i naprawa programatora

Programator to element, który odpowiada za prawidłowy przebieg prania. To on odpowiada za właściwy pobór wody, samo pranie, temperaturę, wirowanie czy wypompowanie wody. Zacinający się programator może spowodować, że pranie będzie się prało w nieskończoność, woda będzie się lała do oporu, a pranie, zamiast w 30 stopniach, wypierze się w 90-ciu. Do niedawna programator był urządzeniem mechanicznym, gdzie wystarczyło wymienić silniczek obracający potencjometr w pralce, dziś samodzielna naprawa programatora może skończyć się poważniejszymi uszkodzeniami, a sama wymiana silniczka raczej nic nie da. Najczęściej naprawa programatora polega na wymianie całego elementu na nowy.

Awarie i naprawa bębna pralki

W naszym serwisie AGD naprawa bębna pralki to druga najczęściej zgłaszana awaria. Dzwonią Klienci, mówiąc, że bęben przestał się kręcić. Trudno od razu określić przyczynę tego stanu rzeczy, jednak najczęściej sprowadzamy od razu pasek klinowy, który napędza bęben. Wystarczy, że jest poluzowany i przestaje właściwie pracować. W tym wypadku wystarczy tylko go naciągnąć. Z kolei zerwany, należy wymienić na nowy. Nie są to duże koszty. Najdroższą naprawą jest uszkodzenie silnika napędzającego bęben pralki. Ta naprawa kosztuje zdecydowanie więcej.

Pilne wezwanie – z pralki wycieka woda

Gdy z pralki wycieka woda, to sytuacja z awarią pralki przestaje być zabawna. Zalane mieszkanie sąsiada, konieczność zrekompensowania strat związanych z remontem sufitu i ścian. Tanie nie będzie… Najgorsze, że zacieki spowodować może stosunkowo niewielki, ale systematyczny wyciek wody. Potężna powódź zdarza się rzadziej. jej przyczyną najczęściej jest zapchany filtr, w którym zbierają się osady z nierozpuszczonego proszku, włosów, kłaczków z ubrań, ale też kamyki czy monety, nie wyjęte na czas prania z kieszeni, a nawet oderwane guziki. Wszystkie te rzeczy mogą w końcu stworzyć korek, który skutecznie uniemożliwia prawidłowy przepływ wody w pralce, i spowoduje jej wylanie na zewnątrz. Zdarza się też, że awarii uległ silnik, w którym doszło do zużycia i rozszczelnienia poszczególnych elementów, co jest już naprawą, która znacząco może obciążyć budżet.

Naprawa pralki w serwisie AGD może być opłacalna

Naprawa pralki w profesjonalnym serwisie AGD może być opłacalna dla użytkownika, zwłaszcza, że w ostatnich latach notuje się znaczne obniżenie trwałości sprzętów AGD. Średnio, w gospodarstwie domowym wymienia się sprzęty na nowe co pięć do siedmiu lat, co oznacza, że kupujesz nową pralkę chwilę po tym, jak skończył płacić raty za poprzednią. Istnieje teoria, mówiąca, że producenci planowo postarzają produkty, tak, aby szybciej się psuły. Nie nam to osądzać. Wiemy, że łożyska w pralkach dzisiaj są z plastiku, zamiast z metalu, a bęben często jest elementem nierozbieralnym, którego nie da się rozłożyć na mniejsze elementy, alby na przykład, wymieć tylko łożysko, ponieważ producent przewidział, że należy wymienić w pralce cały bęben. Koszt tej wymiany sprawia, że bardziej opłaca się kupić nową pralkę… Ale, że Polak potrafi, to w naszym serwisie umiemy sobie poradzić naprawdę z trudnymi sytuacjami.

Podziel się