Menu

Klasa energetyczna – od A-20 do D i F

Chcesz kupić pralkę, lodówkę, kuchenkę z piekarnikiem, a może odkurzacz lub pralko-suszarkę? Zastanawiasz się jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę. Pewnie ból głowy zapewniają Ci klasy energetyczne sprzętu AGD. Czy warto zapłacić więcej za kuchenkę w klasie A-20, czy lepiej wybrać tańszą w klasie B? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Nowy sprzęt AGD nie musi być drogi, ale musi być dobry i powinien zużywać znacznie mniej energii elektrycznej niż stare urządzenia sprzed kilku lub kilkunastu lat. Właśnie tymi zasadami kierujemy się podczas sprzedaży AGD w naszym sklepie Milenium przy ul. Brynickiej 9 we Wrocławiu.

Klienci często odwiedzają nas w poszukiwaniu konkretnego sprzętu – np. lodówki, zmywarki, pralki. Wiele osób zwraca główną uwagę na cenę produktu, ale dla części kupujących istotne jest też to, jakie poniosą koszty użytkowania sprzętu. Dlatego dużą wagę przywiązują do klasy energetycznej urządzenia.


Przed zakupem lodówki warto porównać różne modele – m.in. pod względem klasy energetycznej.

Klasa energetyczna – co to jest?

Klasy efektywności energetycznej to system określania urządzeń najbardziej i najmniej efektywnych. W jaki sposób? Producent sprawdza ile dany sprzęt zużywa prądu średnio przez cały rok i porównuje ten wynik ze standardowym wynikiem tego typu urządzenia w tym samym okresie.

Sprzęty są klasyfikowane przy użyciu liter od A do G, przy czym literą G oznaczone są urządzenia pożerające najwięcej prądu.

Z informacji zamieszczonej w Wikipedii wynika, że od 2010 roku obowiązują dodatkowe klasy energetyczne dla lodówki, pralki, zmywarki i telewizora. Są to klasy: A+, A++ i A+++ o najmniejszym zużyciu energii elektrycznej. Im więcej plusów, tym mniejszy rachunek za prąd.


Kupując pralkę warto zwrócić uwagę nie tylko na klasy energetyczne, ale też na jakość i markę sprzętu.

Klasy a etykieta energetyczna

Żeby klienci sklepów AGD, takich jak Milenium, mogli łatwo i szybko porównać ile prądu zużywają poszczególne urządzenia, wprowadzono etykiety energetyczne. Są to kolorowe naklejki umieszczone na sprzęcie w taki sposób, aby były dobrze widoczne.

Po lewej stronie etykiety energetycznej umieszczone są kolorowe strzałki z literami. U góry jest zielone A+++ potem jest A++, A+, A, pomarańczowe B i tak dalej w dół aż do czerwonego G.

Zielony kolor ma się kojarzyć z ekologią, zaś czerwony być sygnałem ostrzegawczym. Urządzenia w klasie energetycznej od B do G to gwarancja wyższych rachunków za prąd oraz większych szkód dla środowiska. Trzeba bowiem pamiętać, że w Polsce większość prądu pozyskiwana jest podczas spalania węgla kamiennego.

Klasa energetyczna – pralka

Pralka to jeden z podstawowych sprzętów używanych w każdym domu. Nie da się uniknąć prania, ale można obniżyć koszty używania pralki. Pierwszy krok w tym kierunku można zrobić już podczas zakupu tego AGD. Trzeba zwrócić uwagę na klasę energetyczną sprzętu i dokładnie przeczytać etykietę energetyczną.

Na etykiecie energetycznej pralki znajdują się informacje o:

  • rocznym zużyciu energii,
  • rocznym zużyciu wody,
  • pojemności (w kg) w przypadku standardowego programu prania tkanin bawełnianych w 60 °C przy pełnym załadowaniu lub standardowego programu prania tkanin bawełnianych w 40 °C przy pełnym załadowaniu – i tu jest pierwszy haczyk. Według informacji podanych na Wikipedii, producenci podają pojemność dla tego parametru, który jest niższy.
  • klasie efektywności wirowania,
  • poziomie hałasu, który powstaje podczas prania i wirowania w standardowym programie prania tkanin bawełnianych w 60 °C przy pełnym załadowaniu.

Pralka o klasie energetycznej A+++ zużywa rocznie mniej niż 46 kWh, w klasie A++ poniżej 52 kWh na rok, zaś w klasie A+ niecałe 59 kWh na rok. Tyle teoria.


Podczas zakupu pralki klienci porównują różne parametry sprzętu.

Klasa energetyczna pralki a rzeczywistość

Klasy energetyczne są nadawane pralką – czy innym urządzeniom AGD i RTV – na podstawie badań laboratoryjnych i w oparciu o standardowe programy użytkowania. Nowoczesne pralki mają jednak wiele programów prania, z których ich właściciele chętnie korzystają. I trudno im się dziwić. Jeżeli chcą tylko odświeżyć ubrania, to przecież nie ma potrzeby, aby korzystali ze standardowego programu prania. Lepiej jeśli wybiorą skrócony cykl lub tzw. szybkie pranie.

Z drugiej strony wiele osób raz na jakiś czas pierze pościel i ręczniki w wysokich temperaturach na dłuższym cyklu. Oczywiste jest, że mogą się wówczas spodziewać wyższych kosztów eksploatacji pralki.

Również rodzice małych dzieci powinni pamiętać, że w ich przypadku dane podane na etykiecie energetycznej nie będą odzwierciedlały ich rachunków za wodę i prąd. Ponieważ będą zapewne częściej korzystać z pralki i co za tym idzie rocznie zużyją więcej wody i energii elektrycznej niż jest podane na etykiecie.


Rodzice małych dzieci mają więcej prania niż np. singiel lub bezdzietne małżeństwo. Rocznie zużyją więc więcej wody i prądu niż wynika z etykiety energetycznej pralki.

Klasa energetyczna – zmywarki

Podobnie ma się sprawa w przypadku zmywarki. Na etykiecie energetycznej dla takiego urządzenia będzie podane m.in. roczne zużyciu energii i wody oraz klasa efektywności suszenia i poziom emitowanego hałasu.

Nie każdy musi korzystać z programu obejmującego suszenie naczyń. Pomijając ten etap można zaoszczędzić na prądzie.

Z drugiej strony zmywarka może też zużywać rocznie więcej energii niż wynika z jej klasy energetycznej. Jak to jest możliwe? To proste. Wystarczy częściej jej używać. Jeżeli ktoś mieszka sam to oczywiste jest, że włączy zmywarkę co drugi lub nawet co trzeci dzień.

Inaczej będzie wyglądać sytuacja w rodzinie kilkuosobowej. Tu brudnych naczyń będzie przybywać znacznie szybciej, a co za tym idzie zmywarka może być włączona codziennie lub nawet dwa razy dziennie. Domownicy mogą się więc spodziewać większego zużycia prądu i wody niż wynika to z klasy energetycznej.


W sklepie Milenium oferujemy zmywarki powystawowe oraz lekko uszkodzone podczas transportu.

Szukasz pralki, zmywarki lub innego sprzętu w dobrej klasie energetycznej? Zapraszamy do kontaktu z naszym sklepem Milenium we Wrocławiu.

Podziel się