Menu

Klasa energetyczna A+ czy A++? Odpowiadamy, którą „literkę” wybrać

Oszczędność na wysokim poziomie jest możliwa, dzięki innowacyjnym sprzętom AGD. Co o tym decyduje? Klasa energetyczna A+ czy A++? Odpowiedź jest jasna!

Wiemy, jak bardzo nieprzyjemne może być sprawdzanie rachunku za energię elektryczną. Okazuje się, że Polacy, w porównaniu do obywateli innych krajów Unii Europejskiej, za prąd płacą horrendalne sumy. Jako firma ze sporym doświadczeniem w branży AGD wiemy, jak zaradzić bezsensownym odpływom gotówki. I chętnie się tą wiedzą podzielimy.

Czym są klasy energetyczne?

Każdy sprzęt elektryczny posiada tzw. etykietę energetycznąjest to zarządzenie Unii Europejskiej, mające jasno objaśniać klasyfikację danego urządzenia do odpowiedniej klasy energetycznej. Klasy od A do G oznaczają kolejno sprzęt – urządzenia RTV, artykuły gospodarstwa domowego oraz żarówki od najbardziej do najmniej oszczędnego w zużyciu prądu. W przypadku pralek, zmywarek czy suszarek klasyfikacja bierze pod uwagę również zużycie wody. Skala posiada także odpowiednie kolory pasków. Klasie A, najbardziej efektywnej, przypisano zieleń. Prężny rozwój technologii sprawił, że dla tej bezkonkurencyjnej klasy pojawiły się dodatkowe oznaczenia w postaci plusów – jednego, dwóch lub trzech, wprowadzających jeszcze wyższe standardy jakości. Im więcej plusów dodanych do litery A, tym urządzenie jest bardziej energooszczędne.

monety wysypujące się ze słoika

Dodatkowe plusy przy literce A przekładają się na zaoszczędzone pieniądze w portfelu.

Korzyści na najwyższym poziomie

Urządzenie o większej energooszczędności oznacza nie tylko fakt, że rachunki za prąd będziemy mogli czytać z zadowoleniem. Optymalizacja kosztów to nie jedyna zaleta, jaką niesie ze sobą zakup sprzętu z wyższą klasą energetyczną, który dodatkowo dostarcza nam takie korzyści, jak:

  • najnowsze rozwiązania technologiczne,
  • najwyższą funkcjonalność,
  • korzystne parametry urządzenia,
  • atrakcyjny i nowoczesny design.

Wybierając urządzenia o zaawansowanej klasie energetycznej, robimy również ukłon w stronę ochrony środowiska naturalnego.

Klasa energetyczna A+ czy A++? Wybór największej korzyści

Arytmetyka jest prosta. Jeśli większą ilością zalet może pochwalić się urządzenie o podwójnej liczbie plusów przy A, nie ma żadnych wątpliwości. Klasa energetyczna A++ jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Są zdania, że przy wyborze urządzenia należy zachować zdrowy rozsądek, dokonać wnikliwych kalkulacji, ponieważ urządzenia wyższej klasy energetycznej są droższe. Ale koniec końców obliczenia wyraźnie wskazują, że urządzenie opatrzone etykietą o wyższej klasie energetycznej, zwróci się po około 4 latach. Mimo nieco wydłużonego czasu, zyskamy nie stracimy. Zyskujemy w ten sposób wyższą wydajność, przy mniejszym wykorzystaniu energii. Warto dopłacić do droższego modelu. Nawet jeśli prąd podrożeje jeszcze bardziej, nie odczujemy tego tak dotkliwie. Prawda jest taka, że zakup i tak się zwróci, przede wszystkim przez wzgląd na tańsze koszty eksploatacji. Wynikająca z tego nadwyżka pokryje początkowy wydatek na zakup samego urządzenia.

Co się opłaca?

Przede wszystkim opłaca się zamienić najbardziej energochłonne urządzenia na te najbardziej energooszczędne.

urządzenia AGD

Pamiętaj, jakie korzyści mają urządzenia energooszczędne.

Urządzeniem, które pobiera najwięcej prądu, jest chłodziarkozamrażarka. Stanowi aż 30% rocznych kosztów zużycia energii przypadającej na całe gospodarstwo domowe. Warto skupić się na wyborze urządzenia posiadającego funkcję automatycznego usuwania szronu, bowiem gruba warstwa lodu powoduje, że lodówka użytkuje więcej energii. Przez oszronione ścianki lodówka pobiera 20% więcej energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz. Należy pamiętać, że w bliskiej obecności źródeł ciepła, np. kaloryfera czy piekarnika, nasza chłodziarkozamrażarka będzie pobierać więcej energii, by utrzymać odpowiednią temperaturę – optymalna to 7ºC, niższa temperatura to wyższy pobór energii.

Mimo że używając zmywarki, zużywamy znaczniej mniej wody niż w przypadku zmywania ręcznego, to jesteśmy w stanie jeszcze bardziej zniwelować koszty użytkowania. Służą temu dedykowane programy o zaawansowanych funkcjach automatycznych, np. skracające cykl suszenia, dzięki nim można zaoszczędzić energię na poziomie 30%.

Podobna sytuacja dotyczy pralki. Urządzenia o wyższej klasie energetycznej oferują inteligentne oraz ekonomiczne programy, potrafiące wysoce zoptymalizować zużycie wody lub dostosować czas prania do stopnia zabrudzenia odzieży. W konsekwencji wskaźnik zużycia energii maleje nawet do 20%.

Co daje piekarnik o wyższym standardzie energetycznym? Przede wszystkim krótki czas nagrzewania, krótszy czas pieczenia potraw. W związku z tym urządzenie nie będzie pobierało dużych ilości energii – można je zniwelować jeszcze bardziej, korzystając z zalet termoobiegu czy funkcji grilla.

W służbie efektywnego oszczędzania prądu powstają interesujące udogodnienia przeznaczone płytom indukcyjnym. Innowacyjne rozwiązania, np. rozpoznawanie średnicy garnka czy system szybkiego nagrzewania. Energooszczędna płyta indukcyjna jest w stanie przenieść 95% własnej energii do potraw, przez to strata wynosi jedynie 5%.

Kompleksowe doradztwo i pomoc

Nie ulega wątpliwości, że urządzenia posiadające klasę energetyczną A++rozsądnym i wartościowym zakupem, który z pewnością będzie pracował na siebie jeszcze przez lata.

Będąc rzetelną firmą z wysokimi kompetencjami popartym wieloletnim doświadczeniem, czujemy się w obowiązku udzielić wszelkich rad oraz odpowiedzieć na pytania związane z szeroko pojętą domeną, jaką jest branża AGD.

Nasza firma zajmuje się sprzedażą, a także kompleksową naprawą urządzeń AGD. Chętnie więc rozwiejemy wszelkie wątpliwości, doradzimy, podpowiemy i wspólnie znajdziemy rozwiązanie kompletnie odpowiadające na potrzeby klienta. Nieobce są nam tematy związane z celnym wyborem energooszczędnych sprzętów AGD oraz ich fachowa naprawa.

para wybiera piekarnik

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

 

Podziel się