Menu

Jak skutecznie odgrzybić i odkamienić pralkę

Pralka to jeden z niezbędnych sprzętów w każdym domu. Kiedy zaczyna szwankować, często oblewa nas zimny pot – wizja wymiany pralki to wizja pozbycia się sporej kwoty z portfela. Na szczęście na niektóre problemy, takie jak na przykład zagrzybienie czy kamień, są skuteczne rozwiązania.

Profilaktyka czyli jak nie doprowadzić do zagrzybienia pralki

Zanim jednak przyjrzymy się temu, co zrobić by odgrzybić pralkę, dobrze jest też dowiedzieć się co robić, aby nie dochodziło do jej zagrzybienia. Najważniejsze, to nigdy nie zostawiać mokrych ubrań w pralce. Jeżeli o zrobionym praniu zapomni się na weekend, po otwarciu drzwiczek uderzy nas bardzo nieprzyjemny zapach. Mokre pranie zaczyna pleśnieć, co może doprowadzić nawet do zagrzybienia bębna. Pozostawianie mokrego prania w szczelnie zamkniętej pralce to zatem jeden z grzechów głównych jej użytkowników. Drugi grzech to nie dbanie o czystość pralki. Od czasu do czasu trzeba zatem dokładnie umyć szufladę, do której wsypuje się proszek oraz nalewa płyny do prania. Nie można zapominać również o gumach, które uszczelniają drzwiczki. Trzeba zatem dokładnie czyścić okolice drzwiczek, najlepiej wycierając je miękką szmatką namoczoną w wodzie z dodatkiem octu, a następnie drugą do sucha. Jak widać nie trzeba wiele, aby utrzymać pralkę w czystości. Wystarczy tylko regularnie wykonywać te proste działania.

Domowe sposoby na odgrzybienie pralki

Niestety, nawet bardzo zadbana pralka od czasu do czasu potrzebuje bardziej efektywnych sposobów oczyszczania. A zatem nie wystarczy tylko jej mycie i wietrzenie, trzeba zrobić coś więcej. Najczęściej każda pralka ma w instrukcji obsługi dokładnie opisany sposób na to, jak ją czyścić. Wiele pralek ma nawet specjalne programy do prania, które służą tylko i wyłącznie oczyszczaniu pralki. Kto jednak zapomniał o takiej możliwości, albo zwyczajnie zgubił gdzieś instrukcję obsługi, może skorzystać z niżej opisanego sposobu. Do gruntownego oczyszczenia pralki potrzebne będą zatem składniki, które z powodzeniem można znaleźć w każdej kuchni:

  • ocet
  • kwasek cytrynowy
  • soda

Dzięki ich zastosowaniu uda się usunąć kamień oraz pleśń, pralka będzie dużo efektywniej prała, a ubrania po wyjęciu z bębna będą miały przyjemny zapach.

pralka z ręcznikiem

Czyszczenie pralki za pomocą produktów z kuchni

Pierwszy sposób oczyszczalnia pralki za pomocą produktów z kuchni to sposób z wykorzystaniem octu oraz kwasku cytrynowego. Do bębna pralki należy wlać około pół litra octu spirytusowego, a następnie wsypać tam dwa opakowania kwasku cytrynowego. Kiedy cała ta mikstura znajduje się już wewnątrz pralki, należy nastawić ją na pełen cykl prania w wysokiej temperaturze. W praktyce oznacza to najczęściej ustawienie pralki na program piorący bawełnę, w temperaturze co najmniej 60 stopni ( lub 90 stopni). Cała ta operacja może trwać nawet 3 godziny, jednak efektem będzie odkamieniona i odgrzybiona pralka. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu, można później raz jeszcze ustawić cykl pustego prania, tak by gorąca woda dokładnie przemyła całą pralkę i usunęła drażniący zapach. Ocet można również wlać do szufladki do podawania proszku i płynu. Wtedy należy wlać go trochę mniej ( jedną szklankę), oraz wsypać opakowanie kwasku cytrynowego. W podobny sposób można postępować również z innym produktem z kuchni, czyli z sodą. Do szuflady pralki wsypujemy zatem około pół kilograma sody, a następnie nastawiamy 1 cykl prania w wysokiej temperaturze. Wiele osób preferuje właśnie sodę, bo nie pozostawia ona tak nieprzyjemnego zapachu jak ocet. Warto jednak zaznaczyć, że obydwa sposoby są naprawdę skuteczne, trzeba je jednak regularnie stosować. Jak często? Najlepiej raz w miesiącu.

Czyszczenie pralki przy pomocy preparatu do odgrzybiania

Zwolennicy mniej ekologicznych metod, którzy lubią po prostu sięgać po gotowe produkty i rozwiązania, mogą zaopatrzyć się w specjalny środek do czyszczenia pralek. Warto wybrać produkt renomowanej marki, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu takiego środka. Najważniejsze tak naprawdę jest jego dawkowanie – trzeba trzymać się zaleceń producenta, aby resztki chemikaliów nie zostały w pralce. Stosując tą metodą również należy pamiętać o regularności. Kto czyści pralkę od przypadku do przypadku, niestety naraża ją na powstanie w niej pleśni oraz kamienia.

Podziel się