Menu

Domowe sposoby na pranie i czyszczenie pralki

Zastanawiasz się nad tym, aby proszek, kapsułki i płyn do płukania z drogerii lub marketu zamienić na bardziej naturalne środki czyszczące? To trafiłeś w dobre miejsce. W poniższym wpisie podpowiemy Ci jak skutecznie stosować ocet i sodę oczyszczoną podczas prania.

Korzystanie z ekologicznych środków piorących jest coraz modniejsze. Dzieje się tak z wielu powodów. Niektórzy rezygnują z proszku do prania, kapsułek lub żelu, bo chcą chronić środowisko naturalne.

Środki piorące z drogerii zawierają wiele związków chemicznych, które podczas prania przedostają się do wody. Oczywiście woda trafia potem kanalizacją do oczyszczalni ścieków. Niestety nawet najlepiej działająca oczyszczalnia, nie jest w stanie wychwycić wszystkich substancji – także tych, które w ogóle nie powinny trafić do wody.

Tym sposobem fosforany ze środków piorących trafiają do rzek, a potem do jezior i morza. A im więcej fosforanów i azotanów w wodzie, tym większe ryzyko powstawania sinic.

suszące się koszule

Ekologiczny proszek do prania nadaje się do prania różnych ubrań.

Soda oczyszczona do pralki

Ekologia jest ważna, szczególnie biorąc pod uwagę zatrucie środowiska i rozwój sinic w Bałtyku oraz polskich jeziorach. Ale z ekologicznych środków piorących warto też korzystać dlatego, że nie podrażniają one skóry.

Są osoby, które po wypraniu ubrań – nawet w popularnych proszkach od prania lub kapsułkach – dostają na całym ciele swędzącej wysypki. Muszą zażyć wapno lub leki antyalergiczne, aby znów się dobrze poczuć.

Nic więc dziwnego, że takie osoby przed kolejnym pranie szukają recepty na to, jak samemu przygotować domowy proszek do prania. Zastanawiają się wówczas, czy do pralki mogą wsypać sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy oraz wlać trochę octu. To dobry trop.

Przepis na domowy proszek do prania

Skład ekologicznego proszku do prania jest bardzo, ale to bardzo prosty! Wiele osób korzysta z przepisu, który może znaleźć na popularnym blogu Zielony Zagonek. Inni eksperymentują z własnymi kompozycjami.

Bardzo prosty przepis na proszek do prania dla początkujących:

  • jedna miarka sody – nie jest to soda oczyszczona, ale soda kalcynowana. Inna nazwa tej substancji to węglan sodu. Jest on używany do produkcji między innymi środków piorących, ponieważ ma właściwości czyszczące i wybielające. Poza tym podobnie jak fosforany soda kalcynowana zmiękcza wodę.
  • jedna miarka boraksu – inne nazwy tej substancji to: tetraboran sodu, czteroboran sodu oraz sól sodowa kwasu borowego. Boraks jest nieorganicznym związkiem chemicznym występującym naturalnie na przykład w Stanach Zjednoczonych. Boraks świetnie radzi sobie z plamami na ubraniach – nawet tymi trudnymi do usunięcia. Dlatego wiele osób z sukcesem używa go nie tylko do prania, ale też do szorowania garnków. Boraks świetnie usuwa zarówno tłuszcz, jak i rdzę. Czteroboran sodu ma właściwości antygrzybiczne, antywirusowe, antyseptyczne oraz owadobójcze. Można go użyć do pozbycia się z domu mrówek.
  • półtora miarki płatków mydlanych – możesz kupić gotowe płatki mydlane lub szare mydło, które zetrzesz na domowej tarce. Szare mydło to świetny środek piorący. Ba! Szare mydło działa czasami lepiej niż odplamiacz z drogerii. Wystarczy potrzeć plamy wilgotnym mydłem, wrzucić ubranie do pralki, dosypać domowego proszku do prania i włączyć pralkę. Z bębna wyjmiesz już czyste ubranie!

mydło na półmisku

Szare mydło lub płatki mydlane są dodatkiem do ekologicznego proszku do prania.

Proszek do prania w pralce – z sody

Wszystkie składniki domowego proszku do prania dokładnie wymieszaj w misce. Możesz mieszać rękoma (wówczas na wszelki wypadek ubierz gumowe rękawiczki) lub łyżką. Jeżeli chcesz, aby Twoje pranie pachniało nie tylko mydłem, ale na przykład lasem czy ulubionymi kwiatami, wówczas dodaj do proszku kilka lub kilkanaście kropli olejku eterycznego. Następnie dokładnie wymieszaj swój nowy proszek do prania.

Ważna uwaga! Zwróć uwagę na wielkość płatków mydlanych. Gdy będą one zbyt duże, mogą nie rozpuścić się podczas prania. Stania się tak szczególnie wówczas, gdy do bębna włożysz bardzo dużo ubrań, czyli po prostu dopchasz pralkę po korek.

Na jedno pranie powinny wystarczy dwie – trzy stołowe łyżki proszku. Gdy rzeczy są mocno zabrudzone, wsyp więcej mieszanki. Najlepiej najpierw umieścić ją w bębnie, a dopiero potem włożyć brudne ciuchy.

Domowego proszku możesz używać do prania w każdej temperaturze. Jeśli chcesz, możesz używać też płynu do płukania. Wówczas do proszku nie dodawaj olejku eterycznego, aby jego zapach nie zmieszał się z aromatem płynu do płukania. To może nie być najprzyjemniejsza mieszanka zapachowa.

ubrania w pralce

Domowy proszek do prania może być stosowany w nowoczesnych pralkach.

Czyszczenie pralki octem

A co z octem? Czy dodać, go do pralki? – zapytasz. Ocet jest świetnym środkiem czyszczącym. Ma zastosowanie przy czyszczeniu i sprzątaniu całego domu. Przyda się również do prania.

Dodanie octu do prania jest konieczne, gdy ubrania bardzo farbują. Wówczas taki ciuch trzeba wyprać osobno w pralce lub ręcznie i wypłukać w wodzie z dodatkiem octu.

Ocet należy dodać do pralki także wówczas, gdy chcesz ją wyczyścić. Oczywiście możesz do tego celu użyć specjalnych środków czyszczących. Ocet jest jednak znacznie łatwiej dostępny i tańszy.

Żeby wyczyścić pralkę przy użyciu octu, najlepiej jest go najpierw podgrzać. Nie musi być gorący, ale lepiej, by był chociaż ciepły – wówczas, będzie miał silniejsze działanie. Przed wlaniem octu do pralki, trzeba najpierw umieścić w niej sodę oczyszczoną. Najlepiej wsypać ją do bębna, pojemnika na proszek oraz rozprowadzić na uszczelce

Następnie pustą pralkę należy włączyć, ustawiając program z najwyższą temperaturą. I gotowe!

A po dobrą pralkę zapraszamy do naszego sklepu Milenium AGD we Wrocławiu.

Podziel się