Menu

Jak dbać o zmywarkę?

Jak odpowiednio dbać o zmywarkę? W jaki sposób zmywać naczynia, by zmywarka działała jak najdłużej?

Jakie preparaty stosować do mycia zmywarki?

Największym wrogiem sprawnie działającej zmywarki jest kamień. Podstawę w pielęgnacji zmywarki stanowi stosowanie odpowiednich środków myjących. Na sklepowych półkach bez problemu można znaleźć środki w postaci 3 w 1. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w specjalną sól do zmywarek. Ta zawarta w specjalnych preparatach nie zawsze spełni swoje wymagania. Kamień w zmywarce jest bardzo groźny dla sprawności całego urządzenia. W ostateczności może nawet doprowadzić do awarii zmywarki. Dobrze jest wejść w posiadanie takiej zmywarki, która informuje o konieczności uzupełnienia soli. Rzecz jasna sól nie musi być stosowana w przypadku każdej zmywarki. Jeśli w domu znajduje się woda miękka nie trzeba dodatkowo soli do zmywarek. W większości domów w Polsce woda jest jednak twarda. To właśnie ona odpowiada za odkładanie kamienia.

Czyszczenie zmywarki

Raz na jakiś czas dobrze jest się zabrać za czyszczenie zmywarki. Najlepiej tą czynność wykonać raz do roku. W tym celu należy zastosować specjalne preparaty odkamieniające zmywarkę. Sposób ich zastosowania jest bardzo prosty. Specjalny środek wkładamy do wnętrza zmywarki a następnie ustawiamy ją na tryb pracy o najwyższej temperaturze.

Na często używanej zmywarce mogą również pojawić się brązowe plamy. To dowód na to, że woda jest również bogata w żelazo. W tym przypadku również należy sięgnąć po specjalny środek dedykowany do zwalczania żelaza. Tak jak przy odkamienianiu zmywarki środek należy włożyć do pustego urządzenia a następnie wybrać najmocniejszy tryb działania.

Wymiana filtra w zmywarce

Ze zdecydowanie większą częstotliwością należy dbać o wymianę filtra w zmywarce. Najlepiej kierować się zaleceniami producenta zawartymi w książeczce instruktażowej. Filtr należy zmieniać mniej więcej co miesiąc. Filtr zatrzymuje pozostałości po jedzeniu. Jeśli pozostałości te nie będą zbyt często usuwane może dojść do zapchania zmywarki. W ostateczności dojdzie do zalania całej kuchni. Ponadto konieczna jest konserwacja dysz myjących.

Jak dbać o zmywarkę? Wniosek jest dość prosty. Dłuższą żywotność zmywarki zachowamy poprzez jej regularne czyszczenie oraz konserwację. Dbajmy nie tylko o to w środku zmywarki. Należy również zająć się czyszczeniem zmywarki od zewnątrz. Odkamieniać należy bowiem również drzwi zmywarki oraz obudowę. Ponadto trzeba zadbać również o uszczelki. Właśnie w tych miejscach mogą zbierać się wszelkie zanieczyszczenia. Na żywotność zmywarki ma ogromny wpływ również to w jaki sposób zmywarkę użytkujemy. Po pierwsze należy myć w niej tylko i wyłącznie naczynia, sztućce, zastawę stołową. Odradzamy raczej czyszczenie w zmywarce butów czy sprzętów elektronicznych. Choć trudno uwierzyć w to by ktoś zdecydował się na konserwację sprzętu elektronicznego poprzez zmywarkę. Absolutnie za jej pomocą nie można czyścic urządzeń łatwopalnych.

Co można myć w zmywarce?

Nie do końca jest również tak, że do zmywarki można wkładać wszystkie zabrudzone naczynia. Gdy na talerzach znajduje się spora warstwa zabrudzeń lepiej umyć je pod bieżącą wodą. Należy również usunąć wszelkie większe resztki jedzenia. Do zmywarki można również wkładać większe garnki, sztućce czy naczynia emaliowane. Lepiej oddzielnie zmywać przedmioty szklane. W takim wypadku należy ustawić delikatny pogram zmywania. Bardzo niebezpieczną sytuacją byłoby to gdyby szklanki lub inne elementy szklane popękały pod wpływem wysokiej temperatury. Z pewną dozą ostrożności należy podchodzić do mycia naczyń wykonanych z plastiku oraz aluminium. Przy bardzo delikatnych naczyniach może dojść do ich pęknięcia i odkształcenia. Dobrze jest więc włożyć plastikowe naczynia do zmywarki na próbę.

Jak czyścić zmywarkę? Najlepiej przed zabraniem się za ta czynność jest wcześniej zapoznać się z instrukcja obsługi. Nie zawsze też trzeba czyścic zmywarkę przy pomocy intensywnych środków chemicznych. Można również sięgnąć po ocet, sodę czy płyn do naczyń. Czyszczenie zmywarki można przeprowadzić krok po kroku. W pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie kosze i inne pojemniki na naczynia oraz sztućce. Wszystkie wyjęte elementy zmywarki można umyć pod bieżącą wodą. W następnej kolejności należy usunąć brud z filtrów. Często okazuje się, że oprócz resztek jedzenia na filtrach osadza się również kamień. Można go usunąć przy pomocy octu. Nie każdemu jednak przypadnie do gustu intensywny zapach octu. W takim wypadku warto zastosować mocne środki chemiczne, które od-kamieniują filtry. Kolejny krok to pozbycie się brudu z wnętrza zmywarki. Należy dokładnie umyć drzwi zmywarki od zewnątrz jak i od wewnątrz. Gdy wszystkie kosze i pojemniki będą już czyste można je włożyć z powrotem do zmywarki. W tym momencie należy uruchomić specjalny program, najlepiej z wysoką temperaturą. Jak była mowa na początku idealnie nadaje się do tego sól. Można również zastosować tabletki zawierające sodę oczyszczoną.

Najważniejsze przy pielęgnacji zmywarki jest jej odpowiednie użytkowanie. Wszelkie resztki jedzenia lepiej wyrzucać do kosza. Zmywarka nie zawsze też poradzi sobie z największymi zabrudzeniami. Dlatego dobrze jest w takim przypadku na własną rękę zniwelować przypalone sosy i resztki jedzenia w garnkach.

Należy również zaznaczyć, że poszczególne detergenty do zmywania naczyń różnią się pomiędzy sobą ceną oraz właściwościami działania. Lepiej dokładnie przeliczyć koszt zakupu niektórych promocyjnych tabletek. Spore znacznie ma również to w jaki sposób zmywarka jest ładowana. Cięższe przedmioty jak duże talerze, półmiski, garnki należy ładować do dolnego kosza. Do górnego kosza lepiej wkładać lżejsze naczynia takie jak szklanki, kubki, sztućce. Uwagę trzeba zwrócić między innymi na to w jaki sposób w ładowarce umieszczone są sztućce, w szczególności noże. Gdyby w trakcie mycia spadły w dól mogłoby dojść do nieodwracalnego uszkodzenia zmywarki.

Prawidłowe użycie i czyszczenie zmywarki pozwala cieszyć się jej zdecydowanie dłuższą żywotnością.

Podziel się