Menu

Awaria pralki – typowe objawy

Pralki to sprzęt, który w naszych domach jest używany najczęściej. W związku z tym, że stery prania same się nie wypiorą, pralki zużywają się stosunkowo szybko. Niektóre z awarii można z powodzeniem naprawić, inne są zupełnie nieopłacalne. Nasze podpowiedzi pozwolą ci postawić wstępną diagnozę, jednak naprawę lepiej zostawić fachowcowi, gdyż ktoś, kto nie zna się zupełnie na budowie pralki i zasadzie jej działania, może zrobić więcej złego niż dobrego.

Najczęściej wzywani jesteśmy do awarii bębna. Kiedy bęben stoi mimo, że silnik pracuje to najczęściej przyczyną usterki jest pasek klinowy. Możliwości są dwie, pierwsza to taka, że pasek może się ślizgać, i wystarczy go wyregulować i naciągnąć, druga, to taka, że uległ zerwaniu, co oznacza konieczność wymiany na nowy. Z kolei głośna praca bębna sugeruje poluzowane śruby, które wystarczy dokręcić, bądź też oznacza, że amortyzatory lub łożyska bębna już się zużyły. To części, które należy wymienić. Awarię bębna sygnalizują też ubrania zabrudzone smarem, który wydostaje się przez zużyte uszczelki przy łożyskach osi bębna. Łożyska zużywają się przez pranie zbyt dużego wsadu do możliwości pralki. Zresztą, dzisiejsze łożyska często są niewielkie, czasem nawet wykonane z plastiku, co znacznie skraca ich wytrzymałość.

Kiedy z pralki zaczyna wylewać się woda, to znak, że albo dawno nie czyściłeś filtra, albo właśnie padła ci pompa w pralce. Jedno i drugie wymaga natychmiastowej ingerencji, ponieważ możesz zalać nie tylko swoją pralnię lub łazienkę, ale też sąsiadów, co już nie jest wesołe. Filtry należy regularnie czyścić, ponieważ osadza się na nim cały brud, którego nie jest w stanie wypłukać pralka, często znajdziesz w nim włosy czy monety lub inne, ciekawe elementy. Jeśli filtr jest czysty, a woda nadal się wylewa z pralki, to już nie masz wyjścia. Musisz wezwać fachowca, który zdiagnozuje usterkę i wykona naprawę.

Programator może przyprawić o ból głowy. Kiedy nagle zwykły program znacząco się skraca, wełna się gotuje, pralka omija poszczególne części programu lub po prostu zacina się na jednym elemencie programu, to oznacza, że masz kłopot ze sterowaniem. Dzisiejsze programatory to elementy elektroniczne, gdzie wymienia się całe moduły, ewentualnie naprawia lub wymienia silniczki sterujące programem prania. Naprawa programatora nie oznacza, że będzie działał idealnie. Naprawę programatora należy dokładnie wycenić i przeanalizować, czy to aby na pewno się opłaca. Może być tak, że pralka nie będzie już dobrze działała, mimo pieniędzy włożonych w naprawę. Wówczas należy się zastanowić, czy wymiana sprzętu na nowy nie będzie bardziej opłacalną opcją.

Do awarii pralki warto wezwać serwis, zajmujący się naprawą AGD. Samodzielne próby naprawy mogą skończyć się jeszcze większą awarią i większymi kosztami, chociaż zawsze, zanim zleci się serwisowi naprawę, warto zapytać o dokładny koszt naprawy, tak, aby nie być zaskoczonym ceną. Inną kwestią jest fachowe doradztwo przedstawiciela serwisu, który powinien uprzedzić, że dana naprawa absolutnie się nie opłaca i może lepiej zakupić po prostu nową pralkę.

Podziel się