Menu

Jak samodzielnie podłączyć zmywarkę?

Wystarczy, gdy przeczytasz nasz wpis, zaopatrzysz się w kilka rzeczy i możesz tę nieskomplikowaną czynność wykonać samodzielnie. Nie musisz przedzierać się przez instrukcję montażu dołączoną przez producenta, bo rzecz jest naprawdę prosta.

Dojrzewasz do decyzji o zakupie zmywarki. Masz dosyć mycia naczyń, fochów żony o mycie naczyń, kłótni dzieci o to, czyja kolej na mycie naczyń, nie jesteś w stanie wyegzekwować zasady, że każdy myje po sobie. W kuchni miejsce by się znalazło, aczkolwiek dosyć daleko od zlewu. Kuć ściany? Sąsiad nie kuł…

Najprościej to kupić zmywarkę z fachowym montażem. Sama się wniesie, rozpakuje, ustawi na miejsce i podłączy. Czysta radość z zakupów. Potem sama będzie myła, pomocy wymagając tylko przy załadowaniu i rozładowaniu naczyń… No, ale w wielu z nas drzemie ukryty masochista, lubiący utrudnić sobie życie. A skoro tak… to się męcz sam!

Kupiłeś zmywarkę, wiesz już, gdzie będzie stała. Pamiętaj tylko, żeby znaleźć dla niej miejsce w sąsiedztwie gniazdka sieciowego z uziemieniem, gdyż większość producentów nie zaleca podłączania zmywarek przez przedłużacze lub rozdzielniki.

Podłączenie natomiast zmywarki do sieci wodno – kanalizacyjnej wymaga nieco więcej zachodu. Na standardowym wyposażeniu nowych zmywarek znajdują się węże, odprowadzający i doprowadzający wodę. Niestety, najczęściej w pakiecie jest wąż o długości od 1,2 do 1,5 co może okazać się niewystarczającą długością. Wówczas powinieneś udać się do sklepu z artykułami hydraulicznymi lub marketu budowlanego, do działu z hydrauliką i zakupić:

  • element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem
  • uszczelki
  • przedłużkę 1’’
  • trójdrogowy zawór czerpalny 1’’
  • cybanty
  • wąż odpowiedniej długości

Po zakupach czas na prace praktyczne. Najważniejsze, to zakręcić główny zawór wody w mieszkaniu. Nie możesz o tym zapomnieć, bo będziesz pracował przy odkręconej baterii zlewu kuchennego, a to może się skończyć wodną katastrofą. Jeśli już zakręciłeś zawór główny, odkręć baterię zlewozmywaka, a na przewodzie zimnej wody załóż trójdrogowy zawór czerpalny. Nie zapomnij o założeniu uszczelek. Następnie załóż baterię, a wąż dopływowy zmywarki dokręć do zaworu czerpalnego. Teraz z kolei odkręć górną kształtkę syfonu zlewozmywaka, podłącz zamiast niej kształtkę z bocznym podłączenie. Na kształtkę nałóż wąż odpływowy zmywarki. Zabezpiecz węże przed zsunięciem, dokręcając je cybantami.

Podłączenie zmywarki jest proste, aczkolwiek może być nieco kłopotliwe.

Czasem łatwiej jest poprosić nas o pomoc. We Wrocławiu przyjedziemy na każde wezwanie, chociaż pierwszeństwo oczywiście mają klienci, którzy dokonali zakupu zmywarki w naszym sklepie. Wówczas unikasz poszukiwań odpowiednich części do montażu, bo my mamy wszystko ze sobą. Życie trzeba sobie ułatwiać a nie utrudniać i komplikować, prawda? Zmywarka służy do ułatwiania życia, więc powinna to robić od pierwszych chwil w nowym domu.

Podziel się